Son mesaj - Görüntülenemiyor
Yaygarayı görmek için üye olmalısınız.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Ana Sayfa Yardım Ara Üyeler Kayıt
Duyurular: SMF - Henüz Yeni Yüklendi!
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bakıcı Kuş  (Okunma Sayısı 4470 defa)
Ali Ertan Aydın
Ziyaretçi
« : 24 Aralık 2009, 21:58:43 »

Bakıcı Kuş


Başlıktanda anlaşılacağı üzere, konumuz " bakıcı kuşlar"dır.Bakıcı kuşlar hakkında, biraz düşünce paylaşımında bulunalım istedim. Gülümseme

Sorular: (Sorulara herkes kendine göre cevap versin ve bu sayede bakıcı kuşlarla ilgili ortak görüş ortaya çıksın. Herkes bu paylaşımda ortaya çıkan, doğru bakıcı kullanma yönetimini, icraata geçirmeyi denesin  Göz kırpan )


a)Konumuz için gerekli olan bakıcı kuş niteliğindeki kuşları, nasıl ve nereden temin edebiliriz?
b)Hangi kuşlar için bakıcı kullanmalıyız?
c)Hangi kuşlar için bakıcı kullanmamalıyız?
d)Bakıcı kuşlar için nasıl bir beslenme rejimi uygulamalıyız?
e)Bakıcı kuşları senede kaç defa kuluçkada kullanmalıyız?
f)Bakıcı kuşların dinlenme süresi ne kadar olmalı?
g)Bakıcı kuşlara minimum ve maksimum kaç yumurta sürmeliyiz?

Cevaplarım: (Cevaplarınızda sadece egzotik ispinozları kapsayacak yanıtlar vermek yerine, genel olarak üretilen kuşlar için, geniş bir açıklama yapmak en güzeli olacaktır. Çünkü forumumuzda Egzotik ispinozların yanı sıra; kanarya,doğa kuşu ve muhabbet besleyen üyelerimizde bulunmaktadır. )

a) Bakıcı yapmak istediğimiz kuşları; var ise kendi kuşlarımızdan, yoksa forumumuzda/forumlarda/etrafımızda güvenilir üreticilerden temin etmek en doğru seçim olacaktır.

Kendi kuşlarımızdan oluşturacağımız bakıcılar, ebeveynleri iyi bakıcılık yapan ve az zaiyatla yavru uçuran kuşlardan seçilir. Bu kuşlar genellikle vasıfsız diye tabir edilen sıra kuşlarında oluşur. Bu kuşların kendi yavrularından az sayıda üretiriz, çünkü kendi bakıcılarımızı oluşturmak için üretilir.

Güvenilir bir üreticiden alınacak bakıcı kuşlar ise, önce kendi yavrusuna baktırılır. Daha sonra kuşların bakıcılığına göre üretilir veya sadece bakıcı olarak kullanılır.


b) Bakıcı kullanılacak kuşlar, hepimizin bildiği gibi yavrusuna bakmayan/bakamayan kuşlardır. Benim kendi yöntemim, hangi tür kuş olursa olsun mutlaka ilk kuluçkasına kendisini  yatırmak ve eğer yavru bakıyorsa, kuşu yormamak için yavrularına kendisine baktırmaktır. (Çok yavru almak istersek, bakan kuşun yumurtalarınıda bakıcılara kaydırabiliriz. Tabii bunun için elimizde çok sayıda bakıcı çift bulunması gerekir)

Ancak renk veya özellik olarak zor elde edilen her kuş için bakıcı kullanılmasınıda öneririm. Çünkü her ne kadar kendisi baksada, bu tür kuşların ülkemiz kuşculuğunun gelişmesinde katkısı olacaktır. Bu katkıyı yapması için bakıcıların çalışması zarar yerine fayda getirir.c)  B cevabında yazdığım gibi, kendi yavrusuna bakan kuşlar için bakıcı kullanmamız gerekmiyor.

d) Bakıcı kuşların beslenmesi, diğer çiftlere göre daha özensiz yapılmaktadır. (Çünkü sıra kuşlarıdır ve özellikleri yoktur)  Tabii bu bana göre yanlış bir uygulamadır. Bakıcı kuşlar, yumurtalarını aldığımız kuşlardan daha fazla enerji harcayarak, kuluçka dönemini atlatırlar ve yavru büyütmek için çok fazla efor sarfederler. Bu nedenle, bakıcı kuşların bakımında mama ve vitamin takviyesini biraz arttırarak, onların kondisyonlarından düşmemesini sağlamalıyız.

e) Bu konu genelde kuşların bakımı ile alakalı bir durumdur. Çünkü kuşlar iyi bakıldığında kendilerini yavru yapmak için hazırlarlar. İyi bakılmış bakıcılar için, senede en fazla 4-5 ağız yavru büyüttürülmelidir. Tabii bu benim fikrim. Göz kırpan

f) Genel olarak kuşların dinlenme dönemi tüy dökme dönemine denk gelir. Bu nedenle kuşlarımızı bakıcı olarak kullanıyorsak bile, mutlaka bakıcı kuşlarımıza süreceğimiz yumurtaların çıkış ve yavruların uçuş tarihlerini hesaplayarak, doğal dengelerini bozmayacak şekilde bakıcılık yapmalarını sağlamamız gerekmektedir.

g) Önemli konulardan bir taneside budur. Bakıcı olarak kullandığımız kuşlar ve yumurtalarını süreceğimiz kuşların yapı ve beslenme özelliklerine göre bunu kendimiz dengelemeliyiz. Yani büyük kuşun yavrusuna, küçük bir kuş bakacaksa yumurta adedi 2-3 olmalı. Aynı dengede kuşların yavrusuna bakıcılık yapacaksa, bakıcı kuşun bakıcılığına göre 4-5 yumurta konulabilir.

Başka bir uygulama ise, küçük yapılı bir kuşun yavrusuna bakıcılık yapacak olan iri bakıcılardır. Bu tür bakıcı kullanımında, bakıcılık yapan dişinin yavruya yatışı, ne kadar baskı uyguladığı gibi durumlar göz önüne alınmalıdır.Genel olarak; bakıcı kuşların bütün özellikleri sizin tarafınızdan gözlemlenip, kuşların durumuna göre bakıcılık yaptırılmalıdır.

Eksik veya yanlış yazdığım yerler olabilir. Tamamlanır veya bildirilirse sevinirim. Gülümseme

Saygılar,

Ali Ertan AYDIN
Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.9 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Reflection Theme by [cer]

Designed by DostYurdu


MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
Bu safya 0.0195 saniyede 16 sorguyla oluşturuldu