Kafes Kuşlarında Tırnak Kesimi

(1/1)

Ali Ertan Aydın:
KAFES KUŞLARINDA TIRNAK KESİMİ

Kanaryalarımızın normal bakımının dışında, tırnak bakımına da ihtiyacı bulunmaktadır. Kafeste yaşayan bu nadide kuşlarımızın tırnaklarının törpülenmesi, lüzumu halinde  kesilmesi gereklidir.

Tırnak, parmak uçlarının korunmasını sağlayan ve tüylerin taranması, eşinme gibi çeşitli işlevlerde kullanılan boynuzumsu bir yapıdadır. Dip kısımda bulunan hücrelerin çoğalması ve keratinleşmesi ile sürekli dışarı doğru itilirler. Kalıtsal yapıya bağlı olarak birçoğunda üst kısımdaki hücrelerin alttakilere göre daha hızlı çoğalmaları nedeniyle aşağı doğru pençe şeklinde kıvrılırlar. Ayak ve tırnakları kanaryalarımızın yaşını tahmin etmede kullandığımız bir yöntemdir. Genç kanaryaların ayakları saydam gibidir. Bir yaşında düz ve cilalı görünümde olup üç yaşına kadar köşeli olur. Üç yaşından sonra ayaklarda küçük pullar ve kabuklar görülmeye başlanır, donukluk artar, tırnaklar uzar, mahmuzlar belirgin hale gelir.


Kanaryamızın tırnakları uzamamışsa ve bir rahatsızlık vermiyorsa illa da kesilmesi gerekmez, hatta tavsiye edilmez. Ancak, uzamış ve kanaryamızın hareketlerini engeller hale gelmişse tırnağın kesilmesi gerekir. Kuluçka döneminden önce dişi kanaryanın tırnağı özellikle kontrol edilmelidir. Çünkü dişi kuş kuluçkada yatar iken yem ve su ihtiyacını gidermek üzere yumurtaların üzerinden kalktığında tırnakları uzun ise yumurtaya takılır ve de zarar verir. Yine uzun tırnak kanaryamızın kafes içerisinde etrafa yem dağıtmasını önlemek üzere takılan tül örtüye, tünek veya tel aralıklarına takılmasına neden olabilir. Bunlar üzücü sonuçlara neden olabilir.
 
Tırnakları kesilecek kanarya kaçmasını engelleyecek şekilde ele alınır. İşaret parmağı ve başparmağımızla ayağı ve kesilecek  tırnağı narin bir şekilde tutulur. Diğer elimize ise tırnak makası bulunur. Kanaryanın tırnağına bakıldığında tırnağın içinde bir kan damarı görülür. Bu çok önemlidir ve kestiğimiz nokta bu damarla temas etmemelidir. Yani damara değmeden, tırnağın ucundan tüneği rahat kavramasını sağlayacak çapraz şekilde küçük bir miktarda tırnak ucundan kesilmelidir.  Eğer tırnakta bulunan kan damarı kesilirse kanama olur. Bir süre beklenir ve de kanama durmazsa müdahale edilmesi gerekir. Kanama, steril bir şekilde tampon yaparak durdurulabilir. Devam ederse veterinere götürmek en doğrusudur. Aksi takdirde kan kaybı nedeniyle ölüm olabilir.

Hazırlayan: Nevzat BARLASKaynak: http://kanaryaforumu.com/forum/index.php?topic=1465.0

Ali Ertan Aydın:


http://www.apdcanari.com/index.php/?Canariculture/p46

Navigasyon

[0] Mesajlar