Taklacı Güvercin Çeşitleri

(1/1)

sefa ersoy:
TAKLACI GÜVERCİN ÇEŞİTLERİYoğun emek, maksimum dikkatle beslediğimiz, üzerine titrediğimiz taklacı güvercinler hakkında otoritelerin aradığı özellikleri aşağıda özetlemeye çalıştım. Sahip olduğumuz kuşları bu kriterlere göre değerlendirmeiz gerekiyor.

Mardin Taklacı Güvercinlerini değerlendirirken göz önüne alınan hususlar:

Kuş bildiği, yetiştiği yerde yani yuvasında uçuşu ile değerlendirir. Alışkın olmadığı veya yeni getirildiği bir adreste taklacı güvercinin uçuş ve oyun performansı değelendirilemez.

Taklacı, yani oyunlu kuşlarda önemli olan oyunudur. Bu kuşlarda renk, paça, kanat ve kuyruk güzelliğine bakılmaz. Bu tür estetik güzellikler kuş sahibinin zevkini ve görselliği ilgilendirir.

Taklacı güvercinleri karşılaştırılırken eke veya yavru tartışması yapılmaz ancak, aynı özelliklerde iki kuş karşılaştırılırsa, teke kuş daha çok tercih edilir.

Taklacı güvercin uçurulurken yere uçmayan on civarında başka kuş bırakılır. Bu kuşların kalkmaması gerekir, uçan kuşun yanına başka kuş çıkarsa, oynayan kuşun performansı tam olarak değerlendirilemez.

Normalde uzun uçan bir taklacı güvercin havalandıktan kısa süre sonra yere inerse, kanatlarını henüz ısıtmamış demektir. Bir sakıncası yoktur, kuş tekrar havalandırılarak uçması sağlanabilir. Bu durum sık sık tekrarlanıyor ise kuşun performansından şüphe etmek gerekir.

Taklacı güvercinin "iyi oyunlu" klasmanına girebilmesi için kendi hedefine 3 metre civarı mesafeden en az on metrelik sefer yapması gerekir.

Taklacı güvercin eğer 40 dakikadan daha az uçuyorsa makbul değildir. İyi oyunlu taklacı güvercinler uzun süre uçarlar ve ilk yarım saat içerisinde mutlaka oyuna gelirler.

İyi bir taklacı merkezinden uzağa inmez. İneceği uzaklık merkezinden en fazla 25 metre uzaklıkta olmalıdır.

Kuşun uçacağı hava koşulları çok önemlidir. Uygun olmayan hava koşullarında uçurulan taklacı güvercinler sahip oldukları gerçek performansı gösteremezler. Çok rüzgarlı ve fırtınalı havalar kuşlar düzgün uçamazlar.
Gönderen Admin zaman: 13:16 0 yorum  
Etiketler: güvercin oyun, mardin taklacı, oyunlu güvercin, taklacı, taklacı güvercin
Taklacı Güvercinler - 2
 
Taklacı güvercin soylarının çoğunun atalarımız tarafından Orta Asyadan getirilip Anadolu, Avrupa ve Rusya'ya kadar yayıldıklarından önceki yazımızda bahsetmiştik. Ülkemizde yetiştirilen taklacı güvercin cinslerini tanıtmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz.


Diyarbakır Taklacı Güvercinleri
Yurdumuzda yetiştirilen güvercinler arasında en şişko olanları Diyarbakır güvercinleridir. Boyları ve bacakları diğer cinslere göre daha kısadır. Diğer türlere göre daha uzun paçalara sahiptirler. Renkleri ve gülleri çok güzeldir. Öntepe dediğimiz tabak güllü, Diyarbakır güvercinlerinin bir özelliğidir. Kuşların önden görünüşleri tam yuvarlak değil, basık elipse benzer bir görüntüdür. Kiremit kırmızı ve sarı Diyarbakır 'dan çıkmış renklerdir. Bu sarı bildiğimiz portakal gibi değil, kuşun tüm vücudunu saran bir sarıdır. Aynı şekilde bazı kuşlarımızda görülen ense ve göğüs gülü Diyarbakır güvercinlerinden yayılmıştır.
Uçuş performansları çok iyi değildir.
Diyarbakır güvercin yetiştiriciği açısından Türkiye 'nin en gelişmiş ilidir. Uzun yıllar boyu süregelen güvercin kültürü bu ilimizde çok ilerlemiş ve diğer bölgelerimize büyük katkı sağlamıştır. Güvercin ırkı çeşitliliği de bu nedenle Diyarbakır'da çok fazladır. Türkiye 'nin diğer bölgelerinde beslenen ırklar toplamından daha fazla sayıda güvercin ırkı Diyarbakır' da beslenmektedir.


Malatya Taklacı Güvercinleri
Malatya güvercinlerinin en büyük özelliği çok uzun paçalarıdır. Bu kuşlar onbeş yirmi santim uzunluğa varan paçalara sahiptirler. Renkleri çift renktir.

Malatya güvercinleri genellikle çok oyunlu kuşlardır. Bol takla atarlar, yüksek ve uzun uçmayı severler. Sekmeleyen tabir edilen tür ayaklarını merdiven çıkar gibi kullanır, yukarı doğru çıkarlar. Masa üzerinden bile inmekte zorlanırlar. Sallanık: türü ise inerken beşik gibi sallanır, direk olarak inmezler. Sallanık diye adlandırılan bu kuşlarda ayak hareketi görünmez.


Konya Güvercinleri
Konya güvercinleri şekil ve görüntü olarak Mardin güvercinlerine çok benzerlik gösterirler. Farklardan bir tanesi Mardinlere göre nispeten daha kısa olan gagalarıdır. Diğer bir genel özellikleri ise genellikle renklerinin mavi renk ağırlıklı olmasıdır.
Konya güvercinleri Antalya güvercinleri gibi havada takla özelliğine sahiptirler. Yüksek oynarlar. Bu nedenle Konya 'da güvercin besleyicileri bu kuşları Ankara ve Sivas güvercin ırklarından kuşlarla eşleştirerek daha aşağıda oyun oynayan kuşlar elde ederler. Bu sayede elde edilen ırklar müthiş oynayan kuşlardır.
Gönderen Admin zaman: 08:06 0 yorum  
Etiketler: diyarbakır, diyarbakır taklacı, güvercin oyun, güvercin takla, konya, konya taklacı, malatya, malatya taklacı, oyunlu güvercin, taklacı, taklacı güvercin
25 Aralık 2007 Salı
dolama olmuş (yuvarlağa girmiş) güvercin
 
Soru: Dolama olmuş veya bazı güvercin besleyen arkadaşların tabiri ile yuvarlağa girmiş mardin oyunlu güvercinini iyileştirme, uçuşunu düzeltme ve sağlıklı bir şekilde hayatını devam ettirmesi için neler yapılabilir ? Dolama olayını önleme imkanı varmı ? Nasıl ?

Cevap: Eğer kuş sağlıklı ise ve herhangi başka bir problemi yok ise, güvercinlerde yuvarlağa girmiş yada dedğiniz gibi dolama olmuş kuşu düzeltmek mümkündür. Doğrusu bu durum aslında normal sayılabilecek bir durumdur. Kuşun sökülmesi dediğimiz, güvercinin uçuşunu ve oyunu geliştirmesi esnasında geçen süreçlerdendir. Oyunlu güvercin yada Mardin kuşu bu sökülme evresi esnasında ilk taklayı çevirdikten bir müddet sonra bazen bu sürece girer. Bahsettiğimiz zaman dilimi içerisinde uçan güvercinblerin kaybolma, yuvaya dönememe olasılığı çok yüksektir. Anacak bir önceki evrede kuşun uçuşu iyi öğrenmişse ve iyi nefes verildiyse kuş bu dönemi de kolay atlatır ve baş yapma yada sefer yapma denilen evreye geçer.

Bu dönemde güvercinler özellikle tek uçurulmalıdır. Her gün ve sık sık uçan kuşlar, kaybolmadan geri dönebilirlerse, bu problemli dönemi geçiştirerek atlatır ve daha güzel ve dengeli uçmaya, yavaş yavaş sefer yapmaya başlar. Ancak bu evrede kuş uçurulmaz, yatırılırsa yada kuş yatığa çekilip uçurulmazsa bu süreci başarılı bir şekilde geçirmez ve dolama olma durumunu atlatamaz.

Bu söylediklerimiz sağlıklı güvercinler için geçerlidir. Sallabaş veya diğer hastalıklara yakalanan güvercinler için bu durumlar geçerli değildir.
Gönderen Admin zaman: 09:05 0 yorum  
Etiketler: güvercin bakımı, güvercin hastalık, güvercin oyun
04 Ekim 2007 Perşembe
Güvercin Oyunu
 
Kalabalık bir sokağa yukarıdan bakan bir güvercin olmayı istediniz mi hiç ?. İnsanların kafalarını yukarıdan izlemek yeter miydi ? Yoksa bir kuş, hele hele bir güvercin olarak başka bir eğlence bulur muydunuz ?
Güvercinlerin insanların kafasına ihtiyaç gidermesi ile ilgili basit ama zevkli bir flaş oyun. Fare (Mouse) hareketleri ile kelleleri tutturmaya çalışın. Fare 'ye basılı tuttuğunuz zaman güvercinin ihtiyaç giderme basıncını ayarlıyor.

Navigasyon

[0] Mesajlar